סכסוכים וקנאה בין אחיות

אחות היא כמו החברה הכי טובה, רק שההבדל הוא שמאחות לא ניתן להיפטר. זוהי מערכת יחסים מורכבת ומושלמת. דו הקיום של הקשר החזק בין אחיות, ורגשות הסכסוך והקנאה ההדדיים, מוכיחים שניתן באמת לאהוב ולשנוא מישהו בו זמנית.

הגורמים ליריבות בין אחיות

אחיות עשויות לאיים על מקומן במשפחה. סכסוך וקנאה בין אחיות עשוי להתחיל מוקדם. נערה צעירה עשויה לחוות תחושות קנאה כשהיא מתבוננת על החיבוק בין אמה לאחותה. חוות הדעת המקצועיות מחלקות יריבות זו למספר סיבות.

הפרופסורית לפסיכיאטריה וסוציולוגיה, דבורה גולד, מאמינה שסכסוך בין אחיות נובע מהפעולות או המחדלים של ההורים. יחד עם זאת, מומחים אחרים, כגון הפרופסורית להתפתחות אנושית, ג'ודי דאן, אינם מסכימים, ומצביעים על העובדה לפיה סכסוך וקנאה בין אחיות עשוי להיגרם פשוט בשל הבדלי אישיות.

השפעות יריבות בין אחיות

נושאים טעונים בין אחיות עשויים להמשיך לאורך הבגרות אם לא מתייחסים אליהם. במקרים מסוימים, ניתן להצית יריבויות ישנות מחדש מאוחר יותר בחיים כתוצאה מאירועים משמעותיים, כגון נישואין, הולדת ילדים, טיפול בהורים קשישים או התמודדות עם מוות של הורה.

אפילו האישה המצליחה ביותר עשויה להרגיש קנאה בשל הישגי אחותה. ניתן בהחלט לחוות רגשות חיוביים כלפי האחות, עם זרם של קנאה וחוסר ביטחון. מערכת היחסים בין אחיות עשויה להיות הדוגמא הטובה ביותר ליחסי אהבה-שנאה.

זה לא כל כך נורא

למרות הכאב, עימותים וקנאה בין אחיות עשויים לשרת מטרה בריאה. התחרות בין האחיות, ולמידת הישרדות קרבות אלו, מלמדת את האחיות על עצמן, על חסרונותיהן ועל הנושאים עמן עליהם להשלים. אחיות שמסוגלות לזהות סכסוך וקנאה ולטפל במערכת היחסים שלהן, עשויות להיות מסוגלות לפתח קשרים בריאים יותר.

באופן כללי, נשים טובות יותר בביטוי רגשותיהן ושיתוף צרכיהן בהשוואה לגברים. בעוד שאחים עשויים לנסות להתפייס עם מעשים, אחיות נוטות להשתמש במילים, מה שעשוי להוביל לתקופות ארוכות יותר של הרמוניה והבנה הדדית עמוקה יותר.

התמודדות עם סכסוכים וקנאה

השיטה הטובה ביותר להתמודדות עם יריבות בין אחיות היא להתמודד עם הנושא בראש. אליזבט ברנשטיין פרסמה מאמר בשם "קנאת אחים", שהתפרסם ב-Wall Street Journal, בו היא ממליצה לחשוב על אחות מחוץ למסגרת היחסים.

הצבת הדגש על האיכויות הטובות, והיזכרות בתקופות שמחות משותפות, התבוננות דרך עיני האחות, ומוכנות לראות תמונה פחות מחמיאה, מאפשרת התייחסות טובה יותר אל האחות, כשניתן להזדהות עם השפעותיה על מערכת היחסים. אין לצפות שמערכת היחסים בין אחיות תשתפר בן לילה, או שלא ייווצרו יותר סכסוכים. יחד עם זאת, כשמתמודדים עם הנושא באהבה וכבוד, ניתן לבנות מערכת יחסים מאושרת ובריאה יותר.

נושאים קשורים:

אחים בוגרים – כיצד להתמודד עם עימותים

קנאת אחים בוגרים – טיפול פסיכולוגי

 

Published on  December 18th, 2016