משבר אמצע החיים: מעבר או דיכאון?

משבר אמצע החיים נחשב כמקור לבדיחות וסטריאוטיפים. זהו הזמן בחיים בו אדם עושה דברים מקוממים ולא מעשיים כמו להתפטר מהעבודה באימפולסיביות, לקנות מכונית ספורט אדומה או להיפרד מבן או בת הזוג.

במשך שנים, משבר אמצע החיים עסק בהמחשת דימויים אלו. אבל כיום יודעים מומחים שמשבר זה מתרחש כמעבר של אמצע החיים, ולמעשה אינו כה נורא. מומחים לבריאות הנפש סבורים שהמונח 'משבר' אינו מתאים לעיתים קרובות, היות ובעוד שהוא עשוי להיות מלווה בדיכאון רציני, הוא עשוי גם לסמן תקופת צמיחה אדירה. הטריק, כמובן, הוא להבין מתי מתפתח המעבר לדיכאון, ולקבל את העזרה.

new york

הגדרת משבר אמצע החיים

החל משנת 1980, משבר אמצע החיים קיבל תשומת לב רבה, למרות שמעולם לא נחשב כקטגוריית אבחון פורמאלית. הגיל שבו מתפתח המשבר עשוי להשתנות, ולהתרחש בכל מקום מעל גיל 37 ועד שנות החמישים.

המשבר או המעבר נוטה להתרחש סביב אירועי חיים משמעותיים, כמו כשהילד סיים תיכון, או יום הולדת הנכנס לעשור חדש. גם מוות הורים עשוי להיות סמן לאירועים אלו. גברים ונשים חווים את המשבר באותה מידה, אבל הוא נוטה להשתנות בקרב שני המינים, ונראה שגברים נחושים יותר להוכיח משהו.

הם יכולים לאמוד את ערכם האישי באמצעות ביצועי עבודתם, ועשויים לרצות ל היראות מוצלחים, למשל, למרות שהישגיהם אינם עולים בקנה אחד עם ציפיותיהם. נשים באמצע החיים עשויות להעריך את ביצועיהן כאישה, כאם או כשניהם.

משבר אמצע החיים כשלב רגיל בחיים

מעבר אמצע החיים נראה יותר ויותר כחלק נורמאלי של החיים. הפסיכולוג ייל דניאל לווינסון מציע בתיאוריה נחשבת היטב של התפתחות מבוגרת, שכל המבוגרים עוברים סדרת שלבים. במרכז התיאוריה שלו נמצא מבנה החיים, אשר מתואר כתבנית הבסיסית של חיי אדם בכל זמן מסוים.

עבור אנשים רבים, מבנה החיים כרוך בעיקר במשפחה ועבודה, אבל הוא יכול לכלול גם דת ומעמד כלכלי, למשל. על פי התיאוריה שלו, מעבר אמצע החיים הוא פשוט מעבר רגיל אחר, לעוד שלב בחיים. באמצע החיים, אנשים נוטים להעריך מחדש את מטרותיהם וסדרי עדיפויותיהם.

נשים מרגישות שהן גידלו את ילדיהן, עסקו בעבודות חכמות ומבקשות לשוב ללימודים, גם אם היו בכוח העבודה, הן חושבות שהן יכולות עכשיו לעשות מה שהן רוצות. הן מסוגלות לממש מספר חלומות, שייתכן שננטשו בשל חובות המשפחה. גברים עשויים להתחבר יותר לצד הנשי שלהם, ולהתחיל להתעניין בבישול, אמנות או התנדבות עם ילדים.

בינתיים, נשים באמצע החיים עלולות להיות אנוכיות יותר, למרות שהן מעריכת את היחסים. הן עלולות להרגיש ש"שילמו את חובן" ואינן מוכנות, למשל, לעשות בייביסיטר לנכדים בכל פעם שמבקשים מהן.

מעבר אמצע החיים עשוי להיות מאיר עיניים לחלק מהאנשים אבל גם מורכב. השאלה אם המעבר יתפתח לדיכאון רציני או ישמש כהזדמנות לצמיחה תלויה במספר גורמים, כולל תמיכה מבני הזוג ואהובים אחרים.

 

כשמשבר אמצע החיים מתפתח לדיכאון

לא כולם גולשים דרך מעבר אמצע החיים שלהם בקלות. באמצע החיים, אנשים צריכים להיות מודעים לתסמיני דיכאון חמור, כגון:

  • שינוי בהרגלי אכילה.
  • שינוי בהרגלי שינה או עייפות.
  • רגשות פסימיות או חוסר תקווה.
  • חוסר מנוחה, חרדה או עצבנות.
  • תחושת אשמה וחוסר ערך.
  • אובדן העניין בפעילויות שבעבר גרמו להנאה, כולל סקס ותחביבים.
  • מחשבות על התאבדות או ניסיונות התאבדות.
  • כאבים כגון כאבי ראש או קלקול קיבה ומעיים שאינם מגיבים לטיפול.

טיפול התנהגותי או טיפול בדיבור, כמו גם תרופות מרשם נוגדות דיכאון, מסייעים בטיפול בדיכאון קליני. במחקר שפורסם בכתב העת של ייעוץ ופסיכולוגיה קלינית, חוקרי אוניברסיטת סטנפורד השווה טיפול תרופתי בלבד, טיפול בדיבור לבד, או שילוב של השניים, בקרב 656 אנשים עם דיכאון כרוני. הם מצאו כי השילוב מייצר הפוגה מלאה ומהירה יותר של דיכאון כרוני. אם הדיכאון מתון יותר, גישה בודדת עשויה להספיק.

 


לקריאה נוספת ראה גם:

התמודדות עם משבר אמצע החיים – מאמר בנושא באתר Psychololgy Today

האם משבר אמצע החיים הוא מיתוס? – מאמר בנושא באתר אוניברסיטת קליפורניה
משבר אמצע החיים של הקופים – כתבה בנושא באתר עיתון הארץ

Published on  December 25th, 2016